class="page-template page-template-template-landing page-template-template-landing-php page page-id-2200 header-type-logo-left header-nav-type-visible_menu header-space-no header-container-container popup_download_yes project_details_yes grid_lines_no site-light unknown wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0 vc_responsive">
 • Üniversitelerin uyguladığı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı artık merkezi olarak ve Merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (MYÖS) adıyla ve ÖSYM tarafından yapılacaktır.
 • 2021 yılı itibariyle Türkiye’deki liselere kayıtlı olan ya da lise eğitimini bitirmiş olan ya da 2025 yılına kadar bitirecek olan kişilerden; Yabancı uyrukluların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkartılan/Mavi Kartlıların, KKTC vatandaşlarının; TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ , ECZACILIK, HUKUK, ÖĞRETMENLİKLER ve MÜHENDİSLİKLER bölümleri için geçerli olmak üzere MYÖS; 2022, 2023, 2024 ve 2025 yapılacak olan sınavlara girmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan adaylardan gerekli şartları taşıyanlar YKS ile de bu bölümler dahil üniversitelere yerleştirilmesi olabilir.
 • MYÖS; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde uygulanacaktır. MYÖS, Türkiye ve diğer ülkelerde uygulanacaktır. Diğer ülkelerin hangileri oldukları YÖK tarafından duyurulacaktır.
 • Sınav kapsamının Yükseköğretim Kurulu tarafından temel öğrenme kazanımlarını ölçecek şekilde yapılacaktır (Sınavın bu zamana kadar yapılan YÖS’e benzer olacağı düşünülmektedir).
  *** Bu sayılan programların dışında kalanlar için MYÖS sonucu ile birlikte daha önce olduğu gibi yükseköğretim kurumlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülmüş Yurtdışından Öğrenci Kabul koşulları arasında yer alan ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi kriterlere göre tercih edilebilecektir.
 • 2026 ve sonraki yıllar içinse Lise Eğitiminin tamamını Türkiye’de okumuş olanlardan; Yabancıların, KKTC Vatandaşlarının, TC vatandaşlığından çıkartılan/Mavi kartlıların üniversitelere yerleştirilmesinde sadece YKS kullanılacaktır.
  **** Yukarıda belirtilen şartlardan aşağıda belirtilen adaylar muaf tutulanlar.****

  • Ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan TC vatandaşlığından çıkanların/Mavi Kartlıların dışındaki, ülkemizdeki elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarında eğitim alan yabancı uyrukluların MYÖS, YKS, ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ilgili üniversitenin kriterlerine göre öğrenci kabul edebilmesine 23.06.2021 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında karar verilmiştir.
Sohbet Başlat
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?